poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Witam w moich skromnych progach


No i stalo sie. Po wielu namowach znajomych, przyjaciol i fanow mojej strony na fb, postanowilam zaczac swoja przygode z blogiem. Moze wlasnie dzis przyszedl czas na ten krok. 

Kolejny blog kulinarny, pomyslicie ;) Tak wiem, mozna zwariowac od ich ilosci, mam jednak nadzieje, ze chetnie bedziecie odwiedzac moja wirtualna kuchnie :) 
Bardzo duzo bedzie u mnie potraw kuchni tureckiej, ale nie tylko, jak wsazuje nazwa  ;)  Beda pojawiac sie przepisy z roznych stron swiata. Bardzo lubie nowe wyzwania i doznania kulinarne wiec troszke pozwiedzamy...

Jednak, jako, ze mieszkam w Turcji wlasnie, chcialabym przyblizyc Wam nieco tutejsza kuchnie. 




Kuchnia turecka. Swoje bogactwo zawdzięcza potrawom pochodzącym z różnych regionów Imperium osmańskiego.


Najpopularniejsze są:


meze – przystawki podawane z alkoholami





börek – rodzaj pierogów z ciasta z farszem mięsnym, serowym lub warzywnym




dolma – warzywa z farszem lub liście winogron, w które zawija się ryż z mięsem




köfte – gotowane lub pieczone mięso



pilav – dania ryżowe


Kuchnia turecka nie jest skomplikowana, bazuje zazwyczaj na prostych połączeniach. Mięso to najczęściej jagnięcicna lub baranina podana z dużą ilością warzyw. Warzywa często są traktowane jako osobne dania, smażone z cebulą i pomidorami w bardzo dużej ilości oliwy z oliwek, z solą, cukrem, czasem czosnkiem, podawane na zimno. Jednym z bardziej znanych dań tego rodzaju jest imambayıldı - faszerowany bakłażan w oliwie. Najsłynniejsze danie – kebab (danie z rusztu lub smażone w małych kawałkach) – jest przykładem współczesnej, prostej kuchni tureckiej.
Turcy piją herbatę podawaną w małych szklaneczkach w kształcie tulipanów, bardzo gorącą i słodką. Natomiast kawa podawana jest na trzy sposoby: słodka şekerli, bez cukru sade i półsłodka orta. Popularne są także soki i napary wiśniowe i jabłkowe. Narodowym napojem Turków jest rakı, anyżowa wódka o lekkim smaku lukrecji. Podawana silnie schłodzona i zmieszana pół na pół z wodą staje się koloru mlecznego i nazywana jest "mlekiem lwa". Do raki podaje się meze.
Desery tureckie można podzielić na dwa rodzaje: mleczne oraz na słodkie ciasta. Do najpopularniejszych deserów można zaliczyć:baklava, kadayifi, helva, lokum i acibadem kurabiyesi. Popularny jest też ayran – słonawy i dość rzadki jogurt do picia. Zimą pija się salep- robi się go z korzenia jednego z gatunków storczyka, gotuje z mlekiem i cynamonem. Innymi przysmakami mogą być kolorowe galaretki z pudrem - rachatłukum czy też przysmak zwany tulumba - nasączony słodkim syropem.



Powoli, i mam nadzieje, ze z Wasza pomoca, moi drodzy czytelnicy postaram sie stworzyc mila dla oka i zoladka strone.





3 komentarze:

  1. Witamy i cieszymy sie ze dolaczylas do blogerow kulinarnych a ja tym bardziej sie ciesze bo to blog w wiekszosci poswiecony kuchni tureckiej. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji urodzin :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje Emi :) Wiesz, ze to wszystko Twoja wina/zasluga (niepotrzebne skreslic ;)) :* Licze na wasza pomoc i wsparcie.

      Usuń
  2. Nie mam konta na googlach, więc się tu wpisuję anonimowo, ale to ja - Jarząbek ;) Patii :) powodzenia moja blondyneczko !!!!!

    OdpowiedzUsuń