wtorek, 12 kwietnia 2016

Potrawka z kapusty kiszonej z klopsikami z kaszy bulgur - Çortu taplaması



Çortu taplaması to danie regionalne rodem z Van, miasta położonego we wschodniej części Turcji, wschodniej Anatolii. Z pewnością słyszeliście o tym miejscu i o pochodzących stamtąd kotów z kolorowymi oczami. To rasa kotów, które, jako jedne z niewielu, wychowane w okolicach wody, potrafią i lubią pływać. 
Klasyczny Van kedisi (turecka nazwa tego kota) jest śnieżnobiały i jedynie na głowie ma  pojedyncze plamki w kolorze rudym i rudy ogon. W tej chwili koty te mają już różne barwy jednak ciągle cechą wspólną jest obecność kolorowych plam na głowie i ogon w tym samym kolorze.
Koty te mogą mieć oczy niebieskie, bursztynowe lub kolorowe, czyli jedno oko niebieskie a drugie bursztynowe. 
Widziałam kilka takich kociaków i są przeurocze, jednak jeśli będąc na wakacjach w Turcji nie próbujcie wywozić ze sobą takiego słodziaka. Jest to surowo zabronione. To samo dotyczy psów rasy Kangal, ale o tym w innym poście przy okazji jakiejś potrawy regionalnej z Sivas.
Ale do rzeczy, było już o sławnych kotkach a teraz czas na gotowanie.




Składniki:

2 szklanki drobnej kaszy bulgur
4 szklanki gorącej wody
0,5 szklanki mąki
3 szklanki wody z kapusty kiszonej
0,5 kg drobno siekanej kapusty kiszonej
sól

na  okrase:

2 łyżki masła
cebula
mięta suszona
papryka czerwona w proszku lub płatkach (pul biber)

W głębszym naczyniu zalewamy kasze 2 szklankami gorącej wody i przykrywamy żeby kasza wciągnęła wodę i napęczniała. Następnie dodajemy do kaszy mąkę i sól i wyrabiamy dokładnie i formujemy malutkie kuleczki.
Wodę z kiszonki, pozostałe 2 szklanki wody i poszatkowaną kapustę gotujemy aż kapusta zmięknie. Dodajemy klopsiki z kaszy bulgur i gotujemy kolejne 5 minut na małym ogniu uważając żeby klopsiki się nie rozgotowały.

 Serwujemy na gorąco polane podsmażoną na masełku cebulą z miętą i papryka. Bardzo ważne żeby było to masło, najlepiej słone i takie prawdziwe, wiejskie. Smak takiego masła cudownie komponuje się z kwaskowatością kapusty i nadaje potrawie charakteru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz