poniedziałek, 22 września 2014

Parada ziółek



Anyżek
Wchodzi w skład wielu mieszanek przyprawpwych, w tym curry. Nadaje się do wschodnich sałatek i ryżu, orientalnych sosów słodko-kwaśnych, twarogu, dań z grzybów, biszkoptów, ciastek, keksów i pierników, kompotów, wódek oraz likierów.




Bazylia
Swieża nadaje się do potraw z pomidorów, swieżych i gotowanych, cebuli, zielonego groszku, cukini, kabaczka, sosu do makaronu, zup i białego sera. Suszonej używa sie do zup ziemniaczanych, jarzynowych, rosołu, gotowanej marchewki i fasolki szparagowej, fasoli i szparagów. Dań z włowiny, baraniny, drobiu, dziczyzny, ryb, pasztetów i sosów do mięsa.
 Do mięs, drobiu i ryb można mieszać bazylię z tymiankiem, rozmarynem i szałwią, a do sosów z czosnkiem i oregano. Jednak najlepiej podawać bazylię samą albo z czosnkiem, z którym najlepiej się komponuje.




Chili
Do dań orientalnych i meksykańskich, potraw mięsnych, w tym także i z wędliy, sosów, flaczków i fasoli oraz marynat. Sproszkowane chili znane jest pod nazwą pieprzu cayenne i maja podobne zastosowanie.




Chrzan
Do mięs i ryb, głównie gotowanych, do wędlin, jajek, sosów, do kiszenia ogórków i marynat.


Curry
Czyli mieszanka orientalnych przypraw. Nadaje potrawom charakterystyczny złocisty odcień. Dodaje się ją do potraw orientalnych, jajek, wołowiny, baraniny, wieprzowiny i drobiu, ryb, zup, marchewki, kalafiorów, fasolki szparagowej, cebuli i ewentualnie pomidorów.



Cynamon
Do kompotów, dan z jabłek, ananasów i rabarbaru, słodkich grzanek, ryżu na slodko, korzennych ciasteczek i pierników, flaczków, baraniny, indyka, gęsi i kaczki.



Czrnuszka 
Do pieczywa i słonych ciast z mąki pszennej, szczególnie do drożdżowych bułeczek, do kiszenia kapusty i ogórków.




Cząber
Wchodzi w skład pieprzów ziołowych i słynnej bułgarskiej przyprawy czubrycy. Swiezy lub suszony pasuje do wszelkich dań z fasoli, grochu i soczewicy, zupy grochowej i ziemniaczanej, białej kapusty, buraków, marchewki, kalafiorów, ziemniaków, w tym do placków, kotletów, zapiekanek i babki ziemniaczanej. Do ryżu, kabaczków, dań z jajek, sosów, octu ziołowego i marynat jak grzybki czy ogórki oraz do tłustych pieczeni i dań z mięsa mielonego. Swieży cząber dodaje się do sałatek i surówek warzywnych.


Czosnek
Do baraniny, tłustych pieczeni i wędlin, zup, szpinaku, sałatek i surówek, sosów typu winegret, zapiekanek ziemniaczanych, sosów pomidorowych do makaronu, dań srodziemnomorskich. Można tez posadzić kilka ząbków cosnku w doniczce, wyrośnie z nichbardzo smaczny szczypiorek.



Estragon
Swieży do sosów i masła ziołowego oraz sałatek owocowych. Suszony do białego mięsa, ryb, owoców morza, krabów i jajek w galarecie oraz omletów. Pikantnych sosów i zup. Swieży i suszony do zup, sosów, domowego octu aromatycznego i marynat oraz kiszonek, szparagów, białej kapusty, pieczarek, marchewki, kalafiorów, pomidorów, sałatek, sosów, pieczeni, wołowiny, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny i drobiu, kiszonej kapusty i ogórków.


Gałka muszkatołowa
Do ciasta naleśnikowego, beszamelu i sosów na bazie jajek, francuskich zapiekanek, pierników, swieżej kapusty białej, włoskiej i pekińskiej oraz brukselki, kalafiorów, fasolki szparagowej, cebuli, marchewki, buraków, szpinaku, kabaczków i flaczków.


Gorczyca
Do pikli, marynowanych grzybów i ogórków, śledzi, jajek, do sosów, surowej kapusty, masła ziołowego, duszonych kabaczków, do peklowania mięs.






Goździki
Do kompotów, dań z jabłek, grzanego wina i piwa, pieczonej i duszonej cebuli, duszonej czerwonej kapusty, dań orientalnych, pasztetów, duszonej wołowiny, wieprzowiny i indyka, rosołu, marynat (gruszki i śliwki w occie).


Hyzop lekarski
Zaostrza smak mdłych potraw. Swieży lub suszony do zupy ziemniaczanej, fasolowej, wszystkich dań z fasoli, serów, twarogów, do majonezu, surówek i sałatek jarzynowych, pasztetów, mięs, ryb i ziołowych nalewek.


Imbir
Do dań orientalnych. Zup, sosów, ryb, przecieru z jabłek, kompotów, zapiekanej fasoli, cebuli, cukini, kabaczków, pasztetów, flaczków, wołowiny, baraniny, drobiu, pierników i korzennych ciastek, pieczywa.




Jałowiec
Ziarnisty lub zmielony do mięs, a przede wszystkim dziczyzny, drobiu, wołowiny, baraniny i wieprzowiny przygotowywanych ,,na dziko,,. Do bigosu, kapusty, brukwi, grzybów, także tych marynowanych, nalewek i piwa, a także do wędzenia wędlin i ryb, kiszenia kapusty, ogórków i buraków.


Kminek
Do swieżej i kiszonej kapusty bialej (w tym także surówek na bazie kapusty bialej), pieczywa żytniego i pszennego, słonych ciast i ciasteczek, zupy ziemniaczanej i ziemniaków, buraków (w tym do ćwikły), marchewki, cebuli, zup (grzybowa, kminkowa, kapusniak), tłustych pieczeni, sosów, wołowiny, wieprzowiny oraz baraniny, serów, wódek i likierów. Przed użyciem kminek dobrze jest namoczyc, wymieszać z solą lub zmielić albo utrzeć w moździerzu.



Kolendra
Podaje się ją w postaci całych ziaren, zmieloną lub utłuczoną. Czasami dostepna jest także natka kolendry, która jednak pachnie niezbyt przyjemnie, jednak ma wspaniały smak i dlatego często stosuje się ją w meksykańskiej, gruzińskiej i ormiańskiej kuchni. Mielona do wieprzowiny, baraniny, dziczyzny, pieczonej gęsi, wędlin, farszy, pasztetów, jajek i sosów, pierników, dań arabskiech (kuskus). Ziarnista do marynat (grzyby, ogórki, sliwki), pieczywa, wódek,nalewek i likierów, a także do wędzenia. Natka do dań mięsnych.




Koper
do zup, sosów, ziemniaków, zielonego groszku, swieżej kapusty, marchewki, kalafiorów, pomidorów, sałatek, drobiu, potraw z sera.Owoce kopru dodaje się d kapusty kiszonej i swieżej, zup i pieczonych mięs. Całe ziele dodaje się do kiszonych ogórków.






Kozieradka
Jej aromat przypomina nieco slynny włoski ser parmezan, tak więc kiedy nie dysponujemy tym przysmakiem mozemy zastąpić go szczyptą mielonych ziaren kozieradki.Można też kozieradke wymieszać z garścią startego żółtego sera gorszej jakości, zioło poprawi wtedy jego samk. Sproszkowane nasiona poprawiają smak wielu surówek (przede wszystkim z kapusty) i twarogu. Popularne są również kiełki kozieradki dodawane do sałatek i past kanapkowych.






Kurkuma
Jeden ze składników curry. Do dań hinduskich, zup, ryżu, białego mięsa i ryb. Nadaje potrawom zlocisty odcień i delikatny posmak.


Liście laurowe
Do zup (rosołu, czerwonego barszczu), sosów, gotowanego mięsa i ryb, bigosu, galaret mięsnych i rybnych, flaczków, sosów, buraków, marchwi, cebuli, ziemniaków, marynowanych grzybków, ogórków i śledzi.


Lubczyk
Jest podstawą znanej od lat pzyprawy do zup - maggi. Swiee i suszone ziele, a także suszony korzeń lubczyka służą przede wszystkim do aromatyzowania zup i sosów, sałat i sałatek, mięs ( pieczeni baraniej, gulaszu, flaczków, rolad), drobiu, masła ziołowego i twarożku. Swieże liście dodaje się do warzyw o mdym smaku lub nieprzyjemnym zapachu, jak kapusta czy szpinak.




Macierzanka
Jej zapas najlepiej zrobić podczas wakacji susząc niezdrewniałe pędy. Używana jako dodatek do tłustych mięs, szczególnie baraniny.


Majeranek
świeży do surowych pomidorów, szparagów, fasoli szparagowej, zielonego groszku, duszonego mieęsa i ryb, zup (zamiast natki pietruszki i koperku), sałatek i omletów.
Suszony do zup (grochówki, ziemniaczanej i fasolowej), Farszów (szczególnie do kołdunów),fasoli i fasolki szparagowej, grochu i groszku, cukini, sosów, flaczków, pieczonej wieprzowiny, baraniny i drobiu (głównie gęsi i kaczki),ryb, siekanych mięs, smalcu i sałatek, ziemniaków i peczonych jabłek.



Melisa
Najlepiej wykorzystywać swieże listki ale powszechniej dostępne są suszone. Do koktajli, herbaty (nadaje jej cytrynowy aromat), zup owocowych i sosów ziołowychi majonezowych, dań z ryb i z drobiu, grzybów, omletów, marynat i octu ziołowego. Natarcie melisą ryb morskich usuwa nieprzyjemny zapach. Mieszanka zielonych listków melisy, estragonu i koperku podnosi wspaniale smak zielonej sałaty z sosem winegret.


Mięta
Do koktajli, napojów chlodzących, gotowanych ziemniaków, mleka, farszów, białego sera, karczochów, sałaty z sosem winegret, sałatki pomidorowej, sosów do mięs, głownie do baraniny oraz do ryb.



Natka pietruszki
Do zup warzywnych, rosołu, sosów, sałatek, duszonych mięs, drobiu, ziemniaków, grzybów oraz dań z jajek.


Oregano (lebiodka)
Można wykorzystywać zarówno w wersji swieżej jak i suszonej. Do dań z pomidorów, fasoli, cebuli, kapusty, fasolki szparagowej, ziemniaków, duszonych mięs, drobiu, pizzy, grzanek, sosów, zupy grochowej, pieczeni baraniej i jajek.



Papryka mielona (pieprz turecki pul biber)
Może być pikantna i łagodna. Najczęściej stosuje się pokruszone owoce suszonej papryki. Do sosów winegret, jajek, dań z fasoli, grzybów, mięs, drobiu i ryb. Szeroko rozpowszechniona w kuchni węgierskiej (paprykarze, gulasze) i śródziemnomorskiej oraz meksykańskiej. Do marynat i aromatyzowania oliwy czesto używa się często całych suszonych i niepokruszonych strączków. 
Uwaga! papryki nie powinno sie dodawać do gorącego tłuszczu, gdyż łatwo karmelizuje i nadaje potrawom gorzki smak.


Pieprz
Najbardziej pikanty jest pieprz czarny, nieco łagodniejszy jest pieprz biały, natomiast najłagodniejszy i najbardziej aromatyczny jest pieprz zielony. Szeroko stosowany do zup, mięs, jajek, grzybów i cebuli. Pieprzu ziarnistego używa sie do marynat i suszonych grzybów.


Rozchodnik
Popularna, płożąca się roślinka o mięsisty liściach, często porasta mury i skały, rośnie także dobrze w naszych ogródkach. Oczyszczone i rozdrobnione listki dodane do sałatek, zuo i sosów znacznie podnoszą walory smakowe potrawy. Niestety listków rozchodnika nie można suszyc.


Rozmaryn
Stosuje się zarówno świeże jak i suszone listki, które można zmielić lub zetrzeć w moździerzu. Rozmaryn doskonale komponuje się z innymi ziołami, przede wszystkim śródziemnomorskimi. Do ryb, drobiu, duszonych, smażonych i pieczonych tłustych mięs, sosów i ziemniaków.





Rzeżucha

Najczęściej stosujemy świeże listki hodowanej w domu rośliny. Do chleba z masłe i past kanapkowych, twarogów, sałatek i surówek, zup, ziemniaków gotowanych, kasz, klusek, mięsa i sosów.


Szafran
Od dawna znany i używany w polskiej kuchni proszek pozyskiwany z kwiatów krokusa. Ma delikatny, korzenny, lekko gorzkawy smak i intensywny złocisty kolor. W kuchni staropolskiej wykorzystywano go do pieczenia bab wielkanocnych, zaprawiania sosów, ryb i flaków. W kuchni orientalnej i śródziemnomorskiej do ryżu i dań rybnych. Niestety jest to jedna z droższych przypraw i na codzień można z powodzeniem zastępować szafran kurkumą.



Szałwia
Do drobiu i ryb w marynacie, węgorza, śledzi, do nacierania ryb morskich (usuwa charakterystyczny, przykry zapach ryby), pieczonych tłustych mięs, głównie wieprzowiny, dz'cyzny i dań ,,na dz'ko,,. Farszów, dań z siekanego mięsa, sałatek i past kanapkowych na bazie sera. Swieże listki szałwii dodane do kiszenia ogórków bardzo poprawiają ich smak. Można je dodać także do marynat i pikli. W krajach śródziemnomorskich przysmakiem są młode listki szałwii macaane w naleśnikowym cieście biszkoptowym i smażone.




Szczypiorek
Do białego sera, ziołowego masła, marchewki, kukurydzy, sałatek, sosów, zup, drobiu i dań z jajek.


Tymianek
Do zup, rosołu, tlustych mięs, pieczeni wołowej, wieprzowiny, dziczyzny, wątróbki, pieczonego drobiu i ryb (przede wszystkim morskiech gdyż usuwa nieprzyjemny zapach), pomidorów, marchewki, roślin strączkowych, serów, farszów mięsnych i jarzynowych, pasztetów i wędlin, gulaszu i paprykarzy, zapiekanek i grzanek, dań z grila, do kiszenia i marynowania ogórków, octu ziołowego, nalewek i likierów.



Ziele angielskie
Do zup i rosołu, dań mięsnych, galaret mięsnych i rybnych, pieczeni, bigosu, flaczków, wędlin i grzybów.


Zioła prowansalskie
( oregano, majeranek, bazylia, cząber, lawenda, rozmaryn, szałwia, tymianek, czasem mięta i natka pietruszki)
Do zup, ziołowych sosów, sałatek, twarogów, tłustych mięs pieczonych i mielonych, drobiu i ryb, farszów mięsnych, potraw z grila,grzanek, pizzy oraz ciast przypominających pizze.





Opisy ziół pochodzą z książki Małgorzaty Caprari ,,Kuchnia bez granic,,. 
W zwiazku z tym, ze czesc zdjec nie nalezy do mnie, a zostaly zaczerpnięte z internetu zostaly opisane linkami.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz