środa, 12 listopada 2014

Tarhana



Przepis na ciasto do zupy tarhana.
Co roku, we wrześniu, turczynki przygotowuja ciasto na tarhane. W tym okresie jest szczyt sezonu na potrzebne składniki, więc to najlepszy czas na przygotowania do zimy. Tą zupę zimą własnie jemy najczęściej gdyż jest bogata w witaminy i naturalne składniki  chroniące przed infekcjami.
Wyrabianie ciasta jest dosć męczące i pracochłonne, ale warto.
Oprócz wymienionych poniżej składników, do ciasta można dodać inne zioła.
Ten przepis jest dość ,,podstawowy,,. Nazywa się dokładnie Trakya tarhana.
W tym roku robiąc tarhane z teściową dodałyśmy rownież :
mięte
bazylie
oregano
pietruszke
tymianek
czosnek
ostrą paprykę (pul biber)


Składniki:

kg czerwonej papryki
0,5 kg zielonej papryki
0,5 kg pomidorów
kg cebuli
szlk. jogurtu
szkl. mleka
pół kostki drożdży
ok 2 szkl. przecieru pomidorowego
2-3 kg mąki
sól

Kroimy cebule, papryke i pomidory i dusimy aż zmiękną (nie dodajemy tluszczu bo warzywa puszcza sok).


 Gdy zmiękną blendujemy na jednolitą masę.



Do zblendowanych warzyw dodajemy pozostałe składniki i stopniowo dodając mąke, wyrabiamy twarde  ciasto. Ilości potrzebnej mąki nie podam dokładnie, gdyż zależy to od tego ile soku puszczą warzywa. C'asto ma być spójne i twarde, więc z pewnością bedziecie wiedieli kiedy bedzie miało dość mąki.
Szczelnie zawinięta w grube płótno lub w zamkniętym pojemniku plastikowym odkladamy w ciepłe miejsce i czekamy ok 7-10 dni az ciasto sfermentuje.
Jesli chcemy używać świeżej tarhany to gdy bedzie juz wystarczająco sfermwntowana robimy z ciasta kulki wielkości pomarańczy i w woreczkach przechowyjemy w zamrażarce (można przechowywać długo, aż do następnego sezonu). Możemy również przechowywac w lodówce (max 6 miesięcy), w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Jeśli wolimy instant w postaci suszonej, robimy z ciasta niewielkie kulki, które spłaszczamy w rekach i rozkładamy na płótnie. Obracamy placuszki z ciasta co jakis czas na drugą stronę żeby się szybciej i równo wysuszyły. Gdy podeschną rozkruszamy placuszki i suszymy dalej aż bedzie calkiem suche. 
Gdy całkowicie wyschnie przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku/pojemniku. Jeśli nie wyschnie dokładnie a włozymy do słoja to może spleśnieć wiec lepiej poczekać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz